Mūsų kūno laikyseną sąlygoja daug įvairių išorinių ir vidinių veiksnių. Vienus jų, susijusius su genetika, ligomis ar traumomis, koreguoti ir kontroliuoti yra sunku, o kitus, priklausančius nuo mūsų aplinkos ir mūsų elgesio, kontroliuoti galima ir būtina.
Kūno laikysena glaudžiai susijusi su stuburo būkle. Netaisyklinga stuburo padėtis paveikia vaiko fizinį vystymąsi bei tampa daugelio ligų priežastimi. Dėl netaisyklingos kūno laikysenos pasikeičia vidaus organų padėtis, pablogėja širdies, virškinamojo trakto darbas, greičiau pavargstama, atsiranda nugaros skausmas, gali prasidėti galvos skausmai.
Tarp daugybės veiksnių, galinčių turėti įtakos netaisyklingos laikysenos atsiradimui, ypatingą reikšmę užima gyvenimo būdo ypatumai. Tad į ką turėtume atkreipti dėmesį?
Baldai turi būti naudojami pagal paskirtį. Kad ir kaip atrodytų patogu lovoje užkandžiauti ar joje susirangius naršyti kompiuteryje bei ruošti namų darbus, lova skirta – miegui. Atminkite, kad ilgą laiką stuburui esant netaisyklingoje padėtyje, tam tikroms jo dalims tenka didesnis nei įprasta fizinis krūvis, taip pat kenčia raumenys: vieni tampa silpnesni nei kiti.
Mokymosi erdvės baldai – pagal ūgį. Jei baldai per žemi arba per aukšti Jūsų vaiko ūgiui, jis priverstas sėdėti netaisyklingai, persikreipus. Stalas turi būti 2–3 cm aukštesnis nei sėdint nuleistos rankos alkūnės, kad alkūnės galėtų atsiremti į stalą, nuimant apkrovą nuo stuburo. Neleiskite vaikui sėdėti pasikišus koją po savimi! Sėdint kojas per klubus ir kelio sąnarius reikia sulenkti stačiu kampu. Jeigu kojos nesiekia grindų, galima padėti suoliuką. Kėdė turi stovėti tokiu atstumu nuo stalo, kad nereikėtų visu kūnu lenktis į priekį ir krūtine gultis ant stalo. Ji turi būti su atlošu, kad pavargus būtų galima atsiremti.
Kūno laikysena stovint. Dažnai įprantama stovėti perkėlus kūno svorį ant vienos kojos. Tuomet visas kūnas persikreipia, pečiai atsiduria nevienodame aukštyje. Tai lemia, kad vienos pusės kūno raumenys sutrumpėja, sutankėja, o kitos – išsitempia ir silpnėja. Dėl tokio asimetriškumo stuburas praranda taisyklingą padėtį. Atkreipkite dėmesį ir į vaiko eiseną. Jei jis turi įprotį vaikščioti nuleidus galvą ar sulenkus nugarą, liepkite keisti laikyseną.
Skatinkite vaiką daugiau judėti. Ilgą laiką nekeičiant kūno padėties, raumenys, laikantys nugarą, pavargsta, atsipalaiduoja, tada sudrimbama, susikūprinama, sulinksta nugara. Tad laikas nuo laiko reikia keisti padėtį: pasėdėjus pajudėti, pasimankštinti. Pasiūlykite kiek ūgtelėjusiems vaikams, mėgstantiems žaisti kompiuterinius žaidimus: pereinant į naują lygį ar pasibaigus gyvybėms, galima padaryti 5 atsispaudimus arba kitą mėgstamą fizinį pratimą.
Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Pradinuko kuprinėje galima rasti visko: vadovėlių, pasakų knygučių, sąsiuvinių, pieštukų, akvarelės, žaislų ir kitų „būtinų” priemonių. O kur dar maišas su sportine apranga? Netaisyklingas kuprinės nešimas ir per didelis kuprinės svoris turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai.
Patarimai, kaip parinkti vaikui tinkamą kuprinę
Kuprinės svoris. Kuo lengvesnė kuprinė, tuo geriau. Čia labai svarbus kuprinės kokybės ir svorio santykis. Pagal higienos normos reikalavimus, tuščios pradinuko mokyklinės kuprinės svoris turi būti iki 700 g, vyresnių klasių mokinio kuprinė gali sverti iki 1 kg. Tačiau ortopedai sutaria, kad geriau šiek tiek sunkesnė ir ortopedinė kuprinė nei netinkama vaikui. Daugelio šalių gydytojų nuomone, optimaliausias viso nešulio svoris vaikams yra ne daugiau kaip 10 proc. jų kūno svorio. Kasdieninis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali tapti nugaros skausmų, rankų tirpimo bei kitų sutrikimų priežastimi.
Platūs kuprinės diržai. Patogiausi yra 3,5–4 cm pločio kuprinės diržai, paminkštinti pečių zonoje. Platūs diržai tolygiau paskirsto svorį pečiams, todėl neužspaudžiamas trapecinis raumuo ir rečiau vargina pečių juostos skausmai. Diržai būtinai turi būti reguliuojami, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg daug neužlauždamas rankų. Be to, priklausomai nuo metų laiko ir nešiojamo drabužio, diržų ilgį reikėtų sureguliuoti: užsivilkus paltą ar striukę juos pailginti, o nusivilkus – sutrumpinti. Pamokykite savo vaiką užsidėjus kuprinę susireguliuoti diržus taip, kad kuprinė tampriai priglustų prie nugaros, bet nespaustų. Kitaip nešulys smuks žemyn, maskatuos žemiau juosmens ir privers vaiką palinkti į priekį ar kūprintis.
Minkšta ar pakietinta? Geriau, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą ir nesudrimba kaip maišas. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros, be to, ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais ir sąsiuviniai.
Paprasta ar su „anatomine“ nugarėle? Anatominė/ortopedinė kuprinės nugarėlė, sudaryta iš keleto paminkštintų pagalvėlių, atitinkančių fiziologinius nugaros linkius, tvirtai priglunda prie vaiko nugaros. Todėl svoris pasiskirto daug tolygiau, be to, tokia nugarėlė neleidžia vaikui kūprintis.
Kuprinės dydis. Nepirkite kuprinės „išaugimui“. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pačių linijos, o apačia – žemiau juosmens. Kitaip nešant sunkią kuprinę vaikui bus sunkiau išlaikyti pusiausvyrą, bandydamas išvengti krūvio, tenkančio juosmens sričiai, jis links į priekį arba pritrauks smakrą prie krūtinės, kad nebrūžintų pakaušio į kuprinės viršų.
Keli vidiniai skyriai. Būtų geriau, jei kuprinė būtų suskirstyta į kelis skyrius sunkesniems ir lengvesniems daiktams. Kad teisingai paskirstytumėte svorį, sunkesnes knygas geriau krauti arčiau nugaros, įvairias smulkmenas patogu sudėti į kišenėles. Išmokykite vaiką teisingai susikrauti kuprinę.
Kuprinės audinys. Idealiausia, kai kuprinė pagaminta iš tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio.
Nepamirškite atšvaitų. Šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eis tamsiuoju paros metu, todėl atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau ir ryškesnių, tuo jūsų vaikas bus saugesnis.
Populiarėja kuprinės su ratukais. Tai nebloga išeitis, jei reikia neštis dar ir papildomas priemones popamokinei veiklai. Tačiau rinkdamiesi pastarąsias atkreipkite dėmesį, kiek mokykloje yra laiptų, nes kuprinę vis tiek reikės neštis. Taip pat ir pasnigus bus sunkiau.
Taisyklinga laikysena, kaip ir visi mūsų įgūdžiai, įpročiai nėra įgimta, ji formuojasi visą gyvenimą. Reikia tausoti sveikatą ir puoselėti sveikatai palankius įpročius. Tam reikia pastangų bei vidinio nusiteikimo! Tačiau išmokus jausti, ar kūno padėtis yra taisyklinga ir kontroliuoti ją, bus galima džiaugtis tiesiu stuburu ir gražia eisena.
Pagal http://smlpc.lt/ informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.